ICFmedia
18 September 2018

Hungary dominates Olympic Hopes regatta in Poznan

The 2018 edition of canoe sprint Olympic Hopes regatta in Poznan, Poland, concluded with 200 metres events and a complete dominance of the Hungarian team.

The Hungarians, alread a world powerhouse in canoe sprint, showed they are likely to remain that way well into the future with 40 medals over the three-day competition - 18 gold, 15 silver, 7 bronze.

German athletes won 30 medals in the past three days, while Canada finished third in the medal count.

Denmark was fourth in the final medal standings, Czech Republic fifth, Belarus sixth, Portugal seventh, France ninth, Ukraine tenth, Slovakia eleventh, Serbia 12th, Poland 13th, Bulgaria 14th and Lithuania 15th.

Hungary was on the top also in the Nations Cup, where all the places in the A finals brought points for the final standings. Germany was second, Belarus third, Czech Republic fifth, Slovakia sixth, Denmark seventh, Poland eighth, Serbia ninth, Ukraine tenth, Great Britain eleventh, Portugal 12th, France 13th, Lithuania 15th, Bulgaria 17th, Latvia 18th, Croatia 20th, while Italy and Sweden shared 21st place.

RESULTS

K1M 200m (2001)

1. Moritz Florstedt GER

2. Jakub Brabec CZE

3. Martin Hvojnik SVK

 

K1M 200m (2002)

1. Kristof Domonkos Keresztes HUN

2. Ferdinand Dittmar GER

3. Akos Orosz HUN

 

K1M 200m (2003)

1. Ian Gaudet CAN

2. Barnabas Lengyel HUN

3. Vuk Miletić SRB

 

K1W 200m (2001)

1. Maria Oliveira POR

2. Josefine Landt GER

3. Hanna Pashchanka BLR

 

K1W 200m (2002)

1. Wiebke Glamm GER

2. Sara Milthers DEN

3. Anastazija Bajuk SRB

 

K1W 200m (2003)

1. Katrine Jensen DEN

2. AnnaMaro HUN

3. Katarina Pecsukova SVK

 

C1W 200m (2001)

1. Sophia Jensen CAN

2. Lucia Valova SVK

3. Anastasiya Hauruk BLR

 

C1W 200m (2002)

1. Nevin Harrison USA

2. Isabelle Zanin GER

3. Kate Penyfather CAN

 

C1W 200m (2003)

1. Ella Hodgson CAN

2. Anhelina Bardanouskaya BLR

3. Laura Gonczol HUN

 

K2M 200m (2001)

1. Moritz Florstedt – Elias Kurth GER

2. Tomaš Sobišek – Jakub Brabec CZE

3. Martin Hvojnik – Zsolt Libai SVK

 

K2M 200m (2002-2003)

1. Simon Specht – Torben Illtz GER

2. Wojciech Pilarz –Wiktor Leszczynski POL

3. Djordje Antonijević –Miloš Stojkov SRB

 

C1M 200m (2001)

1. Pavlo Borsuk UKR

2. Dimitar Petrov BUL

3. Dominik Olexik SVK

 

C1M 200m (2002)

1. Cesar Soares POR

2. Maximilian Zollner GER

3. Peter Lerant SVK

 

C1M 200m (2003)

1. Vikentsi Artsiukouski BLR

2. Erik Etlich GER

3. Arturas Golovač LTU

 

C2W 200m (2001)

1. Laura Ruiz – Flore Caupain FRA

2. Kate Pennyfather – Julia Lilley Osende CAN

3. Vanessa Silbermann – Charlotte Pietsch GER

 

C2W 200m (2002-2003)

1. Laura Gonczol – Reka Opavszky HUN

2. Sloan Mackenzie – Ella Hodgson CAN

3. Karyna Zhuk – Anhelina Bardanouskaya BLR

 

K2W 200m (2001)

1. Štepanka Sobiškova – Barbora Galadova CZE

2. Vanessa Bulow – Wiebke Glamm GER

3. Hanna Pashchanka- Anhelina Strezh BLR

 

K2W 200m (2002-2003)

1. Katrine Jensen – Sara Milthers DEN

2. Anastazija Bajuk – Olivera Mihajlović SRB

3. Stella Glusing Winther – Anna Find Hansen DEN

 

C2M 200m (2001)

1. David Hodovan – Kristof Kollar HUN

2. Aliaksei Yakubovich – Stanislau Savelyeu BLR

3. Adam Besenyei – Benedek Horvath HUN

 

C2M 200m (2002-2003)

1. Kristoffer Ravn Neve – William Anker Scales DEN

2. Krystin Holdak – Gracjan Michalak POL

3. David Bauschke – Maximilian Zollner GER

 

Find all the results here: http://oh2018.domtel-sport.pl/

Canoe Sprint
#CanoeSprint #icfcanoesprint